Нидерландски орнитолог е сочен за „нулев пациент“ в огнището на хантавирус на круизeн кораб

Дата: 11 май 2026, 17:25
Автор: Десислава Власакиева

70-годишният нидерландски орнитолог Лео Шилперорд е идентифициран като предполагаемия „нулев пациент“, внесъл заразата с хантавирус на борда на круизния кораб „Хондиус“. Това съобщава The New York Post, позовавайки се на разследването на аржентинските здравни власти.

Шилперорд и съпругата му Мириям са пътували в продължение на пет месеца из Южна Америка, като са посетили Аржентина, Чили и Уругвай. В края на март двамата участвали в експедиция за наблюдение на птици край Ушуая – най-южния град в света.

Аржентинските власти разследват възможността двойката да се е заразила на сметище край Ушуая, известно сред орнитолозите с редките видове птици, които се събират там. Според експертите инфекцията вероятно е предадена чрез вдишване на частици от изпражнения на дългоопашати пигмейски оризови плъхове – носители на щама „Андес“ на хантавируса. Това е единственият щам, при който е доказано предаване между хора.

На 1 април Лео и Мириям Шилперорд се качват на борда на кораба „Хондиус“ в Ушуая заедно с още 112 пътници, повечето учени и орнитолози. Пет дни по-късно мъжът развива симптоми – висока температура, главоболие, болки в корема и диария. Той умира на борда на 11 април.

Съпругата му напуска кораба на 24 април по време на спирка на остров Света Елена заедно с тялото му. По време на пътуването към Нидерландия обаче състоянието ѝ рязко се влошава. Мириям Шилперорд е свалена от полет на KLM в Йоханесбург, след като екипажът установява, че не е в състояние да лети. Тя умира ден по-късно.

Междувременно продължава евакуацията на пътниците от кораба. След медицински прегледи те се транспортират със самолети до страните си, където са поставени под наблюдение и карантина.

По данни на Световната здравна организация един от петимата френски пътници е проявил симптоми по време на полет за Франция. По-късно френският здравен министър Стефани Рист съобщи, че PCR тестът на пациентката е положителен и тя е настанена в специализирана инфекциозна болница.

От здравното министерство на САЩ също потвърдиха, че един от евакуираните американски пътници има леки симптоми, а друг е дал слабо положителен PCR резултат за щама „Андес“.

Според испанския здравен министър Моника Гарсия на борда на кораба остават 34 души, основно членове на екипажа, които ще върнат плавателния съд в Нидерландия.

Директорът на отдела за готовност и превенция на епидемии към СЗО Мария Ван Керхове заяви, че всички пътници се считат за високорискови контакти, но към момента рискът от по-широка епидемия остава нисък.

ОЩЕ ПО

ТЕМАТА

0
    0
    Количка
    Количката ви е празнаВърни се към магазина