САЩ евакуират пътници от круизния кораб с хантавирус, започва 42-дневна карантина

Дата: 11 май 2026, 10:40
Автор: Десислава Власакиева

Американските здравни власти евакуираха 17 граждани на САЩ от круизния кораб MV Hondius, засегнат от огнище на хантавирус, след като плавателният съд акостира на Канарските острови. Това съобщава CNN. Пътниците са транспортирани със специален правителствен самолет до University of Nebraska Medical Center в Омаха, където ще преминат медицински прегледи и наблюдение.

Според властите рискът от широко разпространение на вируса остава нисък, но всички евакуирани ще бъдат поставени под 42-дневно наблюдение и самоизолация.

До момента с кораба са свързани три потвърдени случая на хантавирус и още няколко предполагаеми инфекции. Сред потвърдените случаи са нидерландка, която е починала, британски пътник в интензивно отделение в Южна Африка и швейцарски гражданин, който се лекува в болница в Цюрих.

Американският Център за контрол и превенция на заболяванията (CDC) съобщи, че пътниците са интервюирани още преди полета към САЩ, за да бъде оценен рискът от заразяване.

„Това не е COVID“, подчерта изпълняващият длъжността директор на CDC Джей Бхатачаря пред CNN. „Не искаме да създаваме обществена паника. Следваме протоколите за хантавирус, които успешно са ограничавали подобни огнища и преди.“

Според него опасност за общественото здраве съществува само при хора, които са били в много близък контакт със заразен човек, проявяващ симптоми.

„Ако не са били в тесен контакт със симптоматичен пациент, рискът се счита за нисък“, каза Бхатачаря. „Ако е имало близък контакт, рискът може да бъде определен като среден или висок.“

След пристигането си в Небраска пътниците ще бъдат настанени в специализираното National Quarantine Unit – единственото федерално финансирано карантинно звено в САЩ. Центърът разполага с 20 стаи със системи за отрицателно налягане, предназначени да ограничават разпространението на опасни инфекциозни заболявания.

Здравните власти подчертават, че нито един от евакуираните към момента не проявява симптоми.

„Не очакваме някой от тези пътници да бъде изнесен на носилка“, заяви директорът на центъра проф. Джон Лоу. „Те ще слязат нормално от самолета, ще бъдат транспортирани до карантинните помещения и ще останат под наблюдение.“

Според д-р Майкъл Уодман, директор на карантинното звено, условията са сравними с хотелско настаняване.

„Това е почти като престой в хотелска стая с доставка на храна“, каза той. „Пътниците могат да използват тренировъчни уреди в стаите си, а ние ежедневно ще следим симптомите и жизнените показатели.“

Хантавирусите представляват група вируси, разпространявани основно чрез гризачи. Инфекцията обикновено се предава чрез вдишване на частици от заразени изпражнения, урина или слюнка на гризачи.

В конкретния случай здравните власти подозират, че става дума за щама Andes virus – рядката разновидност, която може да се предава и между хора при много близък и продължителен контакт.

Световната здравна организация вече заяви, че е възможно ограничено предаване между хора на борда на кораба, особено между пътници, споделящи каюти.

Общо 146 души от 23 държави все още се намират на борда на MV Hondius. Всички ще преминат медицински прегледи на Канарските острови, преди да им бъде позволено да се приберат по домовете си.

Американските власти вече наблюдават и други пътници, които са напуснали кораба по-рано и са се прибрали в щатите Джорджия, Тексас, Вирджиния, Аризона и Калифорния. До момента никой от тях не проявява симптоми.

ОЩЕ ПО

ТЕМАТА

0
    0
    Количка
    Количката ви е празнаВърни се към магазина